لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟ مراقب سلامتی خود باشید!

بررسی ضرر لیزر برای برخی از افراد

قبل از اینکه برای از بین بردن موهای زائد خود تلاش کنید، بهتر است بدانید لیزر برای همه افراد مناسب نیست یا حتی ضرر نیز دارد. فرآیند رفع موهای زائد پیچیده است که روش‌های مختلفی برای حذف آن‌ها مورد‌استفاده قرار می‌گیرد. لیزر بین روش‌های حذف مو، یکی از روش‌های کم‌عارضه و نوین است؛ اما برخی از بیماری‌ها مانند عفونت پوستی، قارچ، زگیل تناسلی و مشکلات فرد مانند اختلالات هورمونی و بارداری موجب می‌شود که این روش نتیجه عکس یا حتی خطراتی نیز برای بدن داشته باشد. در ادامه ما به شما می‌‌گوییم که لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد و چه بیماری‌هایی با لیزر باعث بروز عوارض‌های وحشتناک می‌شود. 

مصرف ویتامین‌های خاص؛ یکی از موارد منع لیزر موهای زائد

یکی از مواردی که باعث منع لیزر موهای زائد می‌شود، استفاده از ویتامین A  است. این ویتامین یک مکمل غذایی است و پوست را نسبت‌به نور حساس می‌کند. مصرف زیاد این ویتامین باعث مسمومیت می‌شود. البته اگر فرد دوره‌های آموزش اپراتور لیزر را دیده باشد می‌تواند از طول موج مناسب لیزر برای از بین بردن موهای زائد استفاده کند تا دچار عوارضی همچون سوختگی نشوید؛ اما بهتر است دوره لیزر درمانی را بعد از اتمام دوره مصرف ویتامین A شروع کنید. 

افرادی که به بیماری هرپس یا زگیل ناحیه تناسلی مبتلا هستند

تبخال نوعی بیماری مسری است که عامل آن سیمپلکس است. اگر مبتلا به چنین بیماری هستید، نباید لیزر موهای زائد را انجام دهید. این بیماری با انجام لیزر نه‌تنها باعث پخش این ضایعات می‌شود؛ بلکه در‌واقع قیمت لیزر موهای زائد جلسات درمانی هدر می‌رود. 

حتما قبل از لیزر موهای زائد به‌وسیله سوزاندن و کرایوتراپی آن را از بین ببرید و سپس داروهای ضد‌ویروسی استفاده کنید. 

منع لیزر موهای زائد در‌صورت داشتن زگیل 

آیا لیزر موهای زائد در بارداری ممنوع است؟

برخی از افراد سوالی در ذهنشان مطرح شده است که آیا لیزر در ماه اول بارداری ضرر دارد؟ در حال حاضر مطالعات دقیقی در مورد ضرر و اثرات پرتو لیزر روی جنین  مورد‌بررسی قرار نگرفته است؛ اما بهتر است دوره درمان لیزر را بعد از بارداری موکول کنید. 

بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن فرد می‌شود و در‌نتیجه رشد موهای اضافی در نقاط مختلف بدن افزایش می‌یابد؛ بنابراین لیزر موهای زائد در این دوره بیهوده است.

ممنوع بودن لیزر موهای زائد در دوره بارداری  

لیزر برای چه کسانی ضرر دارد؟ افرادی که داروهای رقیق‌کننده مصرف می‌کنند

داروهای ضد‌انعقاد خون باعث خونریزی در زیر سطح پوست می‌شوند. این داروها به رقیق شدن خون کمک می‌کنند و مانع از لخته شدن خون در رگ‌ها می‌شود. ممکن است در‌صورت مصرف داروهای رقیق‌کننده در پروسه لیزر درمانی دچار خونریزی شوید. 

برخی از داروهای رقیق‌کننده شامل هپارین، آنتاگونیست، آسپرین، وارفارین، ریواکسابان و کلوپیدوگرل است که نباید در دوره لیزر درمانی مصرف شود. 

منع لیزر موی زائد به‌دلیل مصرف داروی رقیق‌کننده خون

داشتن تاتو روی پوست؛ یکی از موارد منع لیزر موهای زائد

رنگدانه‌های تتو همه نورهای لیزر را جذب خود می‌کند و نور لیزر قابلیت نفوذ به عمق فولیکول‌های مو را از دست می‌دهد. همچنین لیزر روی سطح پوستی که تاتو دارد، به بافت پوست آسیب می‌رساند و رنگدانه‌های تاتو را کمرنگ‌تر می‌کند.

همه این نکات در دوره های لیزر درمانی آموزش داده می‌شود، اگر شما نیز علاقه‌مند به آموزش مراقبت، موارد منع و کار با دستگاه لیزر دارید، پیشنهاد می‌کنیم در دوره‌های آموزش لیزر موهای زائد شرکت کنید. به‌منظور بررسی و اطلاع از هزینه دوره آموزش لیزر موهای زائد در تهران با کارشناسان ما در مرکز مای اسکین تماس بگیرید تا از مشاوره و راهنمایی‌ آن‌ها نیز بهره‌مند شوید.

لیزر موی زائد برای افراد با اختلالات هورمونی 

افرادی که به‌هر دلیلی دچار اختلالات هورمونی هستند، حذف موهای زائد با لیزر، اثربخشی مثبتی نخواهد داشت. حتی ممکن است با لیزر موهای زائد به پوست زیر‌بغل و سایر ناحیه‌های بدن بیمار ضررهایی برسد. احتمالا این سوال در ذهن شما ایجاد می‌شود که آیا لیزر زیر بغل باعث سرطان میشود؟ خیر؛ اما افرادی که دچار اختلالات هورمونی هستند با رشد بیش‌از‌حد موهای زائد و پرپشت و ضخیم شدن موهای زائد رو‌به‌رو می‌شوند. 

اختلالات هورمونی؛ رشد بیش‌از‌حد موی ضخیم بعد از لیزر 

کدام بیماری‌ها مانع از انجام لیزر موهای زائد می‌شوند؟ 

برخی از بیماری‌ها مانع از انجام لیزر برای رفع موهای زائد می‌شوند؛ این بیماری‌ها عبارت‌اند از: 

  • بیماری‌های عفونی و قارچی 
  • آلرژی 
  • کهیر پوستی 
  • بیماری خود‌ایمنی 
  • درماتیت آتوپیک 
  • بیماری هیرسوتیسم 

علاوه‌بر این بیماری‌ها، افرادی که بالای 70 الی 80 سال سن دارند نیز باید از لیزر موهای زائد خودداری کنید، زیرا باعث بروز عوارض لیزر موهای زائد مانند نتیجه عکس، قرمزی و تورم می‌شود. 

منع انجام لیزر موی زائد در‌صورت کهیر 

دوره‌های لیزر موهای زائد را در آکادمی مای اسکین ثبت‌نام کنید

در این مقاله به شما گفتیم که لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد و هر‌گونه عوارض احتمالی در مورد لیزر موهای زائد را شرح دادیم. افرادی که به برخی از بیماری‌های پوستی مبتلا هستند یا دوره بارداری و اختلالات هورمونی را سپری می‌کنند؛ باید از انجام لیزر موهای زائد خودداری کنند. 

شما می‌توانید برای یادگیری نحوه کار با دستگاه، مراقبت‌های قبل و بعد و موارد منع انجام لیزر در دوره‌های تخصصی مای اسکین شرکت کنید و با اخذ مدرک معتبر، وارد این شغل جذاب و سود‌آور شوید. اگر سوالی در این مورد دارید، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات پاسخگوی شما باشیم.

اشتراک گذاری :

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

نظرانت کاربران

دیدگاهتان را بنویسید